Monolit-IT - Blog - szczegóły

Baza wiedzy

Durabook – sprzęt do zadań naprawdę specjalnych

22.07.2022

Wzmocnione notebooki czy tez tablety to dosyć specyficzny wycinek rynku IT. Sprzęt ten często charakteryzuje się gorszymi parametrami technicznymi niż topowe produkty (choć to tez powoli ulega zmianie), ale ma coś czego typowo biznesowy sprzęt nie ma i mieć nie będzie.

Chodzi oczywiście o wytrzymałość konstrukcji. Na rynku jest tylko kilku producentów takich rozwiązań, a dosłownie garstka specjalizuje się tylko w tym segmencie. Dlatego też chciałbym przybliżyć jednego z takich producentów.

Durabook to tajwański wytwórca sprzętu typu rugged. Oferuje szeroki zakres notebooków oraz tabletów, które wykorzystywane są w przemyśle, wojsku czy tez innych służbach. Ma na tyle ugruntowaną markę, że zdobył zaufanie armii USA. Oczywiście nie jest jedynym producentem o takim statusie, ale zalicza się do bardzo wąskiego grona.

Poniżej wybrałem trzy produkty Durabook, które są na tyle różne, że z powodzeniem znajdą zastosowanie w zróżnicowanym środowisku czy tez otoczeniu w jakim przyjdzie im działać.

U11I Rugged Tablet

U11I Rugged Tablet_Monolit_IT

Przez producenta określany jako „All in One” i faktycznie coś w tym jest. Sprzęt posiada certyfikaty takie jak MIL-STD-810H / 461G oraz IP65. Dodatkowo mnogość interfejsów umożliwiających podłączenie wielu zewnętrznych urządzeń powoduje, że tablet jest bardzo uniwersalny w swojej konstrukcji. Na pokładzie możemy znaleźć między innymi złącze Pogo, RS232, HDMI, VGA czy też USB 3.2.

Ekran to matryca o przekątnej 11,6” oraz rozdzielczości FHD z możliwością obsługi w rękawiczkach i jasności do 1000 nitów. Wszystko to może być wspierane przez procesory Intel dziesiątej generacji oraz pamięć RAM do 16 GB. Dyski to SSD NVMe do 1TB oraz szyfrowane OPAL 2.0 SSD.

U11I Rugged Tablet_Monolit IT_1Z ciekawszych rozwiązań można wymienić modem LTE, moduł GPS czy też dwie baterie pracujące w systemie hot swap. Dodatkowo istnieje również możliwość podłączenia zewnętrznej klawiatury, która konwertuje tablet w notebook.

U11I Rugged Tablet_Monolit IT_3

S14I Rugged Laptop

S14I Rugged Laptop_Monolit ITTen notebook jest określany jako „semi rugged” czyli bardziej wytrzymały niż standardowy notebook, ale z drugiej strony nie jest przesadnie opancerzony. Można go uznać za przysłowiowy półśrodek. Jak sama nazwa wskazuje mamy tu do czynienia z matryca 14” i podobnie jak w przypadku tabletu mamy rozdzielczość FHD. Notebook może się pochwalić certyfikatem MIL-STD-810H oraz IP53.

S14I Rugged Laptop_Monolit IT_2Na pokładzie znajdziemy wiele różnych złącz, a także możliwość zastosowania modemu LTE czy też modułu GPS. Zastsowane procesory to Intel jedenastej generacji oraz obsługa do 64 GB pamięci RAM. Z kolei dyski to SSD NVMe do 1TB, OPAL 2.0 SSD oraz możliwość wykorzystania dodatkowych kieszeń na drugi i trzeci dysk SSD SATA.

S14I Rugged Laptop_Monolit IT_3

Z14I Rugged Laptop

Z14I Rugged Laptop_Monolit IT

To najlepszy pod względem wzmocnionej konstrukcji produkt firmy Durabook. Posiada certyfikaty MIL-STD-810H / 461G oraz IP65. Dodatkowo jest poddawany testom upadku z wysokości sześciu stóp. Po raz kolejny mamy do czynienia ze sprzętem o wielu rodzajach złącz. Matryca to dotykowy panel 14” o rozdzielczości FHD i jasności 1000 nitów. Zastosowano procesory Intel jedenastej generacji, do 64GB pamięci RAM oraz dyski SSD NVMe, OPAL 2.O i dodatkowe w technologii SATA SSD. Również tutaj możemy doposażyć notebooka w modem LTE i moduł GPS. Czas pracy notebooka może zostać wydłużony do 25 godzin dzięki zastosowaniu dwóch baterii o pojemnościach odpowiednio 7800mAh i 4700mAh pracujących w systemie hot swap.

Z14I Rugged Laptop_Monolit IT_1

Z14I Rugged Laptop_Monolit IT_2

Jednak prawdziwym game changerem jest tutaj tak zwany expansion box. To urządzenie występujące w różnych wersjach mogących znacząco rozszerzyć właściwości notebooka. Daje możliwość użytkowania w trybie stacji roboczej, serwera czy tez macierzy w konfiguracji RAID 0/1/5/10.

Z14I Rugged Laptop_Monolit IT_3

Do produktów Durabook są dostępne różnego rodzaju dodatkowe akcesoria. Warto tu wymienić stacje dokujące, uchwyty mocujące, piórka do ekranu czy też paski na ramię oraz zewnętrzne stacje ładujące do akumulatorów. Warto jeszcze wspomnieć, że wszystkie urządzenia są objęte 3 letnią gwarancją.

Z14I Rugged Laptop_Monolit IT_5

 

Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kamil Sarnecki

Kamil Sarnecki

Regionalny Manager Sprzedaży w Monolit IT. Odpowiedzialny za sprzedaż urządzeń końcowych do klientów biznesowych oraz za zamówienia publiczne. Kamil ma ponad 11 letnie doświadczenie w doradztwie i sprzedaży sprzętu mobilnego (notebooki itd.) oraz PC.

Kamil.Sarnecki(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora »