Monolit-IT - Blog - szczegóły

Baza wiedzy

Polska nauka, boje pomiarowe i NetQM for IoT

23.03.2022

Czy jeszcze 20-30 lat temu komukolwiek przyszło do głowy, że coraz większej ilości badań czy zbierania danych nie będzie się wykonywać ręcznie a za pomocą sond czy urządzeń? Zapewne nie… Dzisiaj jest to już standardem.

O Internecie rzeczy napisano już wiele i pewnie wiele się jeszcze napisze. Do czego można go wykorzystać? Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz potrzeby – zdefiniowane potrzeby. Zbieramy dane – to podstawa zarówno biznesu jak i nauki. Obecnie mówi się, że dane są cenniejsze od złota. To prawda. Dane, miliony, miliardy danych – często w różnych systemach, nie powiązanych z sobą. Trudno analizować dane rozproszone. Często nie jest to nawet fizycznie możliwe. Część z nich może umykać a patrząc na modele ekonometryczne mogą być one kluczowymi dla prognozowania czy analizy obecnej sytuacji.

Właśnie praca na różnych systemach i kłopoty z analizą danych były podstawą do stworzenia dedykowanego rozwiązania NetQM for IoT.

Jak zebrać dane na temat falowania i zmętnienia wody, jej temperatury, natlenienia, zasolenia, itd. w trybie ciągłym? W obecnych czasach takie pomiary „ręczne” odchodzą do lamusa. Do tego służą boje wyposażone w sondy oraz system NetQM for IoT. Takie rozwiązanie działa już na polskim wybrzeżu! Tak, pływając jachtem po Bałtyku można zobaczyć na wodzie unoszące się boje pomiarowe na których zainstalowany jest nasz system.

Jak to działa?

Boja zaopatrzona jest w sondę, która wysyła sygnał na temat mierzonych przez nią parametrów takich jak: temperatura powietrza i wody, zmętnienie, natlenienie, falowanie, zasolenie, prądy morskie czy ilość chlorofilu. A co z zasilaniem w prąd sondy? Stan baterii/akumulatora również jest monitorowany. Wszystkie dane generowane są w jednym systemie, z intuicyjnym pulpitem na którym administrator może w dowolnej chwili zobaczyć rozmieszczone boje, analizować wysyłane dane i je porównywać. Dodatkowo system umożliwia generowanie raportów i co bardzo ważne wysyłanie odpowiednich alarmów projektowych i technicznych.

Osoby interesujące się żeglugą wiedzą doskonale, że czasami, podczas sztormów boje zrywają się z ich pozycji i „wybierają wolność”, dryfując w sposób niekontrolowany. Administrator systemu natychmiast, jak tylko boja zmieni swoje położenie, dostaje powiadomienie a także informację, gdzie dana boja się znajduje. Czy nadal dryfuje na morzu czy już może jest atrakcją dla turystów na plaży.

Można zadać sobie pytanie, po co mierzyć zasolenie i natlenienie wody w Bałtyku, mierzyć falowanie, temperaturę itd.? Zastanów się przez chwilę … Stoimy w obliczu olbrzymich zmian klimatycznych. Widzimy je za oknem: szalejące sztormy, pozrywane dachy domów, susze, powodzie … wyliczać można bez końca. Bez odpowiednio zebranych danych, z możliwością szybkiej analizy jesteśmy jak dzieci we mgle. To, że Bałtyk jest małym i płytkim morzem nie jest tajemnicą ale jego kondycja ma wpływ na wiele milionów organizmów w nim żyjących. Również na stan wybrzeża i związaną z nim ochronę linii brzegowej, czy w ujęciu zagadnień przemysłu morskiego. Już teraz natlenienie wody w Bałtyku jest zbyt niskie, istnieją strefy martwe – bez życia podwodnego, czy zmiany linii brzegowej spowodowane silnymi sztormami. Bez ciągłego monitorowania i badania wód Bałtyku nie będziemy wiedzieli jak się jego kondycja zmienia i w jaki sposób możemy ten stan zmienić na lepszy i podejmować działania zabezpieczające dokładnie tam gdzie wymaga tego środowisko naturalne.

Dzięki bojom „uzbrojonym” w sondy oraz system NetQM for IoT możemy badać i prognozować i starać się chronić nasze morze i wybrzeże.

Czy to wszystko?

Oooo, nie! System NetQM jest systemem, który można dostosować do dowolnej branży czy potrzeb. Wystarczy zdiagnozować problem z którym się produkcja, czy usługi mierzą. Potem usiąść z nami i zastanowić się jak problem można rozwiązać. Przykład? Żurawie wieżowe. Czy wiesz, że jednym z większych problemów w ich użytkowaniu jest możliwość przewidzenia ile prądu zużyją i kiedy będzie potrzebny serwis silników elektrycznych? Zaskakujące, prawda? Dzięki systemowi NetQM jest to możliwe.

Aspekty techniczne NetQM

NetQM składa się z systemu centralnego instalowanego w Datacenter klienta lub z wersji chmurowej. System centralny odpowiada za zbieranie, przetwarzanie i analizę danych. Tworzy raporty i w przypadku pojawienia się problemu – alarmy.
Drugim elementem NetQM są sondy instalowane przy/w monitorowanych urządzeniach. Sondy komunikują się z systemem centralnych poprzez klasyczny ethernet, GSM lub energo-oszczędny NarrowBand-IoT. Natomiast z monitorowanymi urządzeniami korzystają między innymi z MODBUSa, RS232, WiFi czy Bluetooth.

Chcesz wprowadzić większą efektywność w swojej produkcji? Zmniejszyć lub wyeliminować niemożność predykcji danych? Posiadać dane z jednym systemie a nie wielu? Zapraszam do kontaktu.

Zainteresował Cię ten wpis?
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Piotr Zych

Piotr Zych

Członek Zarządu Monolit IT. Manager i architekt IT z ponad 25 letnim doświadczeniem w realizacji i zarządzaniu złożonymi projektami IT. Odpowiedzialny za projekty B&R oraz analizę finansową w Monolit IT.

biuro@monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora »