Monolit-IT - Blog

14.04.2020

SignaturiX. Możesz podpisywać dokumenty zdalnie na swoim smartfonie!

W obecnej sytuacji #COVID-19, w której wszyscy staramy się pracować zdalnie w naszych domach istotnym jest, aby nie miała ona negatywnego wpływu na działanie naszych organizacji. Korzystamy ze zdalnych komunikatorów, maili, narzędzi do pracy zespołowej. Co jednak w sytuacji gdy trzeba podpisać umowę, zlecenie, protokół czy wniosek?

Rozwiązanie odręcznego podpisu elektronicznego SignaturiX do tej pory dedykowaliśmy głównie Biurom Obsługi Klienta, gdzie dzięki naszej autorskiej funkcjonalności pracy na kilku ekranach (tzw. synchronizacja online) wypełnienie i podpisanie dokumentu przez Klienta staje się bardzo proste i wygodne. Jednak taki tryb pracy zakłada obecność przynajmniej dwóch osób (Doradca i Klient), a urządzenia do podpisywania są wykorzystywane przez wielu Klientów. W obecnych realiach potrzebujemy łatwo, szybko i skutecznie złożyć podpis, bez konieczności wychodzenia z domu i posiadania dedykowanych urządzeń. Do tego także możesz wykorzystać SignaturiX!

Zacznijmy od początku.
SignaturiX to rozwiązanie dostępne online, które jest wdrażane w infrastrukturze IT naszych klientów. Oczywiście, jeśli w firmie działają rozwiązania CRM/Jira system SignaturiX poprzez API może stać się integralną częścią takiego środowiska. Jednak jeśli jest to organizacja niewielka, nie pracująca w oparciu o CRM czy systemy obiegu dokumentów, SignaturiX może także działa jako system samodzielny, służący wyłącznie do odręcznego podpisywania dokumentów elektronicznych.

Zaawansowany podpis elektroniczny na zwykłym smartfonie?
W trakcie podpisywania system SignaturiX pobiera wszystkie dane biometryczne, jakie udostępnia urządzenie, stąd aby uzyskać biometrykę najlepszej jakości należy stosować urządzenia wyposażone w rysiki, umożliwiające rejestrację siły nacisku piórka na ekran. Mogą to być urządzenia takie jak: tablet, komputer z signpadem, komputer 2w1, odpowiedni laptop czy smartfon z rysikiem. Większość z nas, jestem o tym przekonany, posiada jednak zwykłe smartfony, które obsługujemy palcem. Czy w SignaturiX możemy wykonać odręczny podpis palcem na zwykłym smartfonie ? Jeśli tak ustawimy nasz system to jak najbardziej, co więcej będzie to nadal podpis biometryczny. Oczywiście jakość zebranych danych biometrycznych nie dorówna tym zebranym na urządzeniu z rysikiem, nie zostaną pobrane choćby dane dotyczące siły nacisku na ekran. Jednak oprócz obrazu podpisu zebrana zostanie dynamika, prędkości, przyspieszenia na każdym z odcinków podpisu. Te dane biometryczne, w razie sporu prawnego, mogą pomóc biegłemu przy weryfikacji osoby podpisującej. Co więcej, taki podpis może zawierać dane jednoznacznie identyfikujące podpisującego (np. imię i nazwisko, adres e-mail), a skorzystanie z kwalifikowanej pieczęci elektronicznej oraz kwalifikowanego znacznika czasu daje nam pewność, że złożony podpis jest integralną częścią dokumentu. Wiemy dokładnie kiedy został złożony, a późniejsze zmiany dokumentu są bardzo łatwo wykrywalne (przez mechanizmy programów do podglądu PDF np. Adobe Reader). To wszystko powoduje, że także w wypadku podpisu palcem na telefonie możemy mówić o zaawansowanym podpisie elektronicznym zgodnym z eIDAS.

Dziecinnie proste podpisywanie dokumentów na smartfonie.
Ok. Masz już na swoim serwerze zainstalowany SignaturiX, do którego łączysz się poprzez przeglądarkę internetową na swoim komputerze. Na biurku leży smartphone (z rysikiem lub bez), z zainstalowaną aplikacją mobilną SignaturiX. Czas zabrać się do podpisywania!
Logujesz się jak zawsze do swojego systemu (np. CRM). Wybierasz w swoim systemie umowę/dokument który chcesz podpisać i klikasz „Podpisz”. Dokument otwiera się w systemie SignaturiX na ekranie twojego komputera. Wypełniasz dokument na swojej klawiaturze i klikasz myszką w pole podpisu. Otwiera się okno na którym można złożyć podpis odręczny. Ekran twojego komputera nie jest dotykowy? Nic straconego. Możesz wybrać podpis mobilny, a na ekranie pojawi się kod QR. Wystarczy uruchomić aplikację mobilną SignaturiX i przy jej pomocy zeskanować kod z ekranu komputera.

SignaturiX_smartphoneFigure 1 Zeskanowanie kodu QR z ekranu laptopa

 

Udało się? Ekran twojego smartfona zamienił się właśnie w urządzenie do odręcznego składania podpisu! Składasz podpis na telefonie – rysikiem lub nawet placem. Naciskasz buton „Zatwierdź” i voila!

SignaturiX_podpis na telefonieFigure 2 Podpis palcem lub ryskiem na ekranie smartfona

Po chwili widzisz na ekranie komputera podpisany przez Ciebie dokument, który automatycznie trafia do Twojego systemu (np. CRM). Cały proces zabrał tylko chwilkę. Łatwo, lekko i przyjemnie. Bez stresów. Wszystko w wewnętrznej infrastrukturze firmy. Czy jest coś prostszego i bardziej efektywnego?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat elektronicznego podpisu odręcznego SignaturiX? Zapraszamy do kontaktu biuro@monolit-it.pl oraz do odwiedzenia strony https://signaturix.com

 

Marcin Sikorski

Marcin Sikorski

Menedżer z ponad 14 letnim doświadczeniem w obszarze wytwarzania oprogramowania. Brał udział w wielu różnych projektach IT pełniąc rolę programisty, lidera zespołu, ScrumMastera czy Project Managera. Dziś szef developmentu Monolit-IT.

Marcin.Sikorski(at)monolit-it.pl

Zobacz wszystkie artykuły danego autora >>

INTERESUJE CIĘ TEN TEMAT?
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! NIE CZEKAJ!


 
 

Tagi

# VPN #AMD #Angular #Audyt oprogramowania #Bezpieczeństwo IT #Certum #Dell #Dell EMC PowerStore #Dell Precision 7920 Rack #Dell Vostro 5490 #DellEMC #Forcepoint #HFC Monitoring #Huawei IdeaHub Pro #IBM #IBM FlashSystem 5200 #Intel #Java #JavaScript #Kamera termowizyjna USS-TIC-600 #Lenovo ThinkPad #Monolit IT Dream Team #MonolitIT_DNA #NGFW #NetQM #Nvidia #Odreczny Podpis Biometryczny #Oprogramowanie na zamówienie #Outourcing IT #Predictive Maintenance #Produkcja Oprogramowania #SD-WAN #Serwis oprogramowania #SignaturiX #Sport #Spring #ThinkPad X1 Extreme #ThinkPad X1 Fold #ThinkPad X1 Nano #Wytwarzanie oprogramowania #Xeon #Zaufana Strona Trzecia #aplikacje mobilne #bezpieczeństwo IT #bezpieczne podpisywanie #bramki do pomiaru temperatury #chmura hybrydowa #ciągłość pracy #cyberbezpieczeństwo #czas wolny #dostęp zdalny #dysk SCM #framework nest.js #framework passport js. #hardware #home office #kamera USS-TIC600 #kamera termowizyjna #komputer PC #komputer stacjonarny Dell #komputery Dell #laptop #macierz #macierz IBM #macierz dyskowa #monitoring #narzędzia do pracy zdalnej #notebook #notebook Dell #nowoczesna organizacja #ochrona ludzi #odręczny podpis elektroniczny #oprogramowanie macierzy #podpis biometryczny #podpis na smatfonie #podpis na tablecie #praca grupowa #praca zdalna #procesor Intel 11. generacji #procesory mobilne #projekty IT #przemysł 4.0 #ransomware #serwer #serwis IT 24/7 #sieci rozległe #sieci rozproszone #software #stacja robocza Dell #storage #testowanie aplikacji #usługi chmurowe #zdalny dostęp do aplikacji

Blog technologiczny Monolit IT

W Monolit IT chętnie dzielimy się wiedzą z zakresu technologii, rozwiązań IT, programowania, projektów czy budowy infrastruktury informatycznej. Naszego bloga piszemy sami. Macie wiedzę z pierwszej ręki od naszych inżynierów i wdrożeniowców z wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy!

czytaj więcej

kontakt

Z naszą wiedzą i doświadczeniem tworzymy profesjonalne i niezawodne rozwiązania IT.

Monolit IT Sp z o.o. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000280291 NIP: 958-155-93-85 REGON: 220431534 Wysokość kapitału zakładowego: 50 500 PLN

Monolit IT Sp. z o.o.
81-341 Gdynia
ul. Warsztatowa 12

tel: +48 58 763 30 00
fax: +48 58 763 30 10
e-mail: biuro@monolit-it.pl

Mapa Serwisu
Polityka Cookie
Projekty UnijneWszelkie Prawa zastrzeżone ©2022